Vraví sa, že „Led je osvetlenie budúcnosti“. Áno, ide o cestu, ktorá prezentuje úspornejší a ekologický spôsob pravidelného osvetlenia a okrem toho sú svetlo emitujúce diódy známe svojou dlhou životnosťou. Každopádne ak sa pozrieme na dnešný trh so svetlami, Led je reálnym a dostupným riešením, na ktoré si zvyká čoraz viac ľudí. Preto môžeme povedať, že tá vysnívaná budúcnosť je už vlastne prítomnosťou, hoci s potenciálom budúce roky po technologickej stránke ešte viac napredovať.

future, budúcnosť, ruky

Vlastne je už známe, že „ledky“ nahradili staré žiarovky a v porovnaní s nimi sú úspornejšie až o 90%. Takisto vydržia v priemere 50 000 hodín, čo opäť hovorí v ich prospech. Do tretice sú vhodnou voľbou aj pre tých, ktorým záleží na ekologickej otázke, pretože sa v nich nenachádza ortuť a sú takmer 100% recyklovateľné.

O efektívnej úspore za pravidelné svietenie s týmito modernejšími zdrojmi vravíme najmä vtedy, ak sa na ich využitie pozrieme vo veľkom. Ideálne dokážu pomôcť znížiť náklady za energie v priemysloch a firmách, kde by sa staré zdroje nahradili technológiou LED. Efektívnu úsporu však vedia priniesť aj bežným domácnostiam, ktoré sa rozhodli nahradiť týmito zdrojmi svoje staré žiarovky.

žiarovka, obloha

Takéto efektívne diódy (light emitting diode) majú univerzálne využitie a stretávame sa s nimi takmer všade. V súčasnosti sú však najznámejšie v spojitosti s úsporným a moderným osvetlením. Okrem toho sú doménou napríklad televíznych obrazoviek, automobilov, signalizačných zariadení a podobne. V stručnosti sa s nimi stretneme tam, kde je vyžadovaný dlho trvajúci a spoľahlivý chod svietenia, pričom žiarenie takejto diódy vyžaduje nízky odber elektrickej energie.

V prípade domáceho osvetlenia sú populárne led žiarovky e14 Ledprodukt.sk, ktoré ako už bolo spomenuté, v porovnaní so starými žiarovkami predstavujú až 90 % úsporu a životnosť žiarenia v priemere cca 50 000 hodín.