Tematika elektromobilov je čoraz viac populárnejšia a podporovaná zo strany štátu aj Európskej únie. Predpokladá sa preto, že ich počet v nasledujúcom období ešte viac vzrastie. Ekologické aj ekonomické výhody sú totiž nielen veľkým lákadlom, ale doslova až nevyhnutnosťou. Nižšie emisie a cesta k uhlíkovej neutralite predstavujú aktuálne témy, ktoré výrobu elektromobilov podporujú. Navyše, ich majitelia sa môžu tešiť viacerým výhodám, ktoré tieto elektrické vozidlá poháňané elektrickou energiou z batérie prinášajú.

Môžeme spomenúť napríklad niekoľkonásobne nižšie náklady na jazdu, lepšie možnosti v oblasti zrýchlenia, plynulej jazdy či ďalších parametrov, no a v neposlednom rade nižšie náklady na servis, nakoľko netreba napríklad pravidelne vymieňať olej či iné súčiastky. Okrem čistého elektromobilu sú populárne aj tzv. hybridy, ktoré majú možnosti benzínového pohonu a elektromotoru súčasne. Záujem o elektrické vozidlá teda rastie a my vám teraz predstavíme podrobnosti prevádzky a nabíjania týchto ekologických vehiklov.

elektroauto

Vlastná nabíjacia stanica sa rozhodne oplatí

Jednou zo základných otázok pri kúpe a prevádzke elektromobilu je jeho nabíjanie, keďže elektrické vozidlo je poháňané batériou a tú treba pravidelne dobíjať. Okrem toho, že môžete navštíviť verejnú alebo firemnú nabíjaciu stanicu, existuje možnosť nechať si podobnú nabíjaciu stanicu namontovať doma. Prináša to viaceré výhody a určite ušetríte množstvo finančných nákladov a času.

Vaša vlastná nabíjacia stanica môže byť totiž omnoho rýchlejšia a efektívnejšia. A náklady na elektrinu sa dajú ešte viacej znížiť napríklad zelenou energiou z vlastného solárneho panela. Súčasným trendom pre domácnosti sú spoľahlivé wallboxy s výkonom až 22 kW, ktoré majú navyše aj smart funkcie, a tak si môžete naplánovať nabíjanie vozidla napríklad na noc, či iný výhodný časový úsek. Možností je viacero. Vlastnú nabíjačku na elektrické vozidlo môžu mať doma majitelia rodinných domov, no zrealizovať sa dá aj pri bytových domoch. Je k tomu však potrebná predpripravená kabeláž, nakoľko inak bude nutné vyžiadať súhlas vlastníkov bytov a nebytových priestorov, prípadne aj súhlas správcu bytového domu. Nabíjacia stanica sa v takomto prípade napája na elektromer vlastníka.

Nabíjacie stanice pre firmy

Okrem individuálnych majiteľov už aj mnohé spoločnosti a firmy prechádzajú na výmenu klasických spaľovacích automobilov, dodávok alebo autobusov na tie ekologickejšie elektrické. Preto aj firmy potrebujú vlastné nabíjacie stanice s prevedením a rýchlosťou nabíjania podľa svojej potreby. Navyše, mnohé spoločnosti pristupujú k sprevádzkovaniu vlastnej stanice, ktorá je ale verejná a dostupná každému. Môže tak predstavovať ďalší zdroj príjmov alebo konkurenčnú výhodu či reklamný ťah. Zdá sa, že elektromobilita jednoducho začína svoje najlepšie obdobie.

nabíjecí stanice

Podnikatelia, využite možnosti dotácie!

Budovanie vlastných nabíjacích staníc, resp. vlastnej infraštruktúry je podporované aj zo strany štátov a samotnej Európskej únie. V prípade menších projektov je výška dotácie medzi 24 000 €. Štát preplatí podnikatelovi 50% tejto ceny – oprávnených nákladov a to až do 119 999 €. Maximálna hodnota príspevku je obmedzená aj podľa nabíjacieho bodu, ktorý môže byť aj AC aj DC alebo ich kombinácie. Maximálna výška pre AC nabíjaci bod je 1500 € a pre DC 14 500 € bez dph. Žiadosti sa dajú podať na projekty v rôznych lokalitách.

Spoľahlivý dodávateľ vykonáva aj následný servis

Treba zdôrazniť, že údržba a pravidelný servis vášho nabíjacieho boxu je základom pre jeho správne fungovanie a taktiež aj dlhú životnosť. Netreba ju teda podceňovať. Spoľahlivá spoločnosť s bohatými skúsenosťami v obore vám box nielen namontuje, ale aj zoservisuje. Vyberte si preto dodávateľa, ktorý vám poskytne komplexné služby a bude vedieť fundovane poradiť, nakoľko nekvalitný nabíjací box, môže poškodiť vozidlo. My vám odporúčame využiť kvalifikované služby spoločnosti Nabito, s.r.o., kde viac informácii nájdete na webových stránkach Nabito.sk.