Prečo je výhodné vymeniť svoje staré drevené palety za novší variant vyrobený z plastu? Dôvodov je hneď niekoľko, vynovenie zariadenia naozaj stojí za to

Kam radíme palety

Palety celkovo z globálneho hľadiska radíme do skupiny obalových materiálov. Najčastejšie sa využívajú pri preprave, v distribučných strediskách a samozrejme v samotných skladoch. Ich úlohou je uľahčenie prenášania ťažších bremien či stohovanie viacerých balení do jednej dodávky. Palety slúžia aj na ochranu skladovaného či prevážaného tovaru. Musia mať vysokú nosnosť. Oproti minulosti ale nároky na ich vlastnosti stúpli. Výrobné procesy sa zmenili a zmodernizovali, prispôsobili sa automatizácii aj požiadavkám na zníženie uhlíkovej stopy.

palety v skladoch aj v distribúcii

Drevené palety už vídať v inom odvetví

Minulosť patrí dreveným paletám. Tie boli jedným z najviac využívaných prepravných obalov vôbec. Od prepravy potravinárskych tovarov, cez výrobný priemysel po farmáciu. Boli pevné a udržali aj ťažší náklad. Poslúžili svojmu účelu, no dnes ich už nahradili inovatívnejšie materiály. Miesto logistiky si našli svoje miesto vo výrobe nábytku. Dizajnéri sa tešia ich širokému potenciálu. Z drevených paliet sa vyrába rôznorodý nábytok od lavíc cez stoly až po postele. Vnášajú tak svoje hrejivé teplo do našich domovov. Ich vzťahy s prepravnými spoločnosťami ale prudko ochladli. Napriek dobrému výkonu boli neekologické a vyžadovali si stálu údržbu. Aj napriek tomu ich životnosť bola iba niekoľko mesiacov. V sťažených podmienkach to boli iba týždne. A z hygienického hľadiska boli ťažko čistiteľné a teda nedosahovali požiadavky na hygienické normy.

plastové palety sú nielen ekonomické ale aj ekologické

Recyklovateľný nástupca s dlhou životnosťou

Preto spoločnosti vyvíjali nové materiály. Tie museli niesť čo najmenší dopad na životné prostredie. Východiskom tejto situácie boli plastové palety, vyrobené zo špeciálneho plastu. Vďaka hladkým stenám sú ľahko čistiteľné a spĺňajú aj náročné hygienické požiadavky. Ich životnosť je vysoká bez potrebných pravidelných náterov či ošetrení. Znesú vysokú záťaž a poslúžia nám roky. Takto pomáhajú znižovať náklady na prepravu a zároveň šetria stopu plastového odpadu. Nakoľko sa plast na výrobu recykluje špeciálnym spôsobom a samotné palety sú po vyradení opäť recyklovateľné. Plastové palety predaj – je preto najvyhľadávanejšou verziou v internetových prehliadačoch. Pozitívne totiž pôsobí aj cenové rozpätie jednotlivých modelov.